צולם על ידי צביקה שטרקמן

צולם על ידי צביקה שטרקמן

צולם על ידי צביקה שטרקמן

צולם על ידי צביקה שטרקמן

אפיתרפיה – רפואה וריפוי במוצרי דבורה

מאת: ד"ר מירה כהן שטרקמן .Ph.D

אפיתרפיה – ריפוי באמצעות דבורים ומוצרי כוורת שימשו כבר מהתקופה העתיקה לרפואה ולריפוי. הכוונה היא לדבש דבורים, ארס דבורים, קליי של דבורים, דונג, חלב מלכות ואבקת פרחים (פולן) ועוד.

"אפיתרפיה": אפי = דבורה; תרפיה = ריפוי.

במערת פאוקה ליד ולנסיה בספרד נמצא ציור קיר בן 12000 שנה המראה איסוף דבש מן הדבורים המקננות בחריצי הסלעים. ציורי קירות והירוגליפים ממצרים העתיקה מעידים על גידולי דבורים ועל כך שהדבורה נחשבה כבעל חיים קדוש. נתונים עתיקים יותר מתייחסים לעידן הניאוליתי: 50-60 אלף שנה לפני הופעת האדם. הדבש היה מזון אהוב על העמים מן התקופה הקדומה ועד ימינו.

בעבודת הדוקטוראט שלי באוניברסיטת בר אילן איתרתי ספרות רפואה בלאדינו בכוללת מרקחות ותרופות על בסיס דבש וצמחים.

העבודה הרפואית עם דבש מוכרת במקורות עם ישראל מימים ימימה:

בספר משלי האדם מוזהר לאכול את הדבש במידה: " דְּבַשׁ מָצָאתָ אֱכֹל דַּיֶּךָּ פֶּן תִּשְׂבָּעֶנּוּ וַהֲקֵאתוֹ" (משלי, כה, טז). לפי התלמוד קמח שעורים בדבש שימש תרופה נגד כאבי מעיים (יומא פג ע"ב) וכן לחולשת מעיים או חולשת לב (גיטין סט ע"ב).

במאמר הקצר הזה אסקור רק ארבעה ממוצרי הכוורת והתועלות הרפואיות כדי להגביר את המודעות לאפשרויות הריפוי הטבעיות הגלומות בהם. ראשוני התרפיסטים במוצרי דבורה בישראל היה משה אלמליח ז"ל שמרכז עיסוקו היה ברפואה טבעית. בחג פסח האחרון קיבלתי במתנה מבנו וממשיך דרכו, אמתי, את הספר אפיתרפיה שנכתב במקור על ידי ד"ר פבלינה פוצ'ינקובה מבולגריה. פוצ'ינקובה ניהלה מחלקה בבית החולים העירוני הראשון בסופיה ובעקבות מחקריה הורשתה לעסוק בריפוי באפיתרפיה בבית החולים. בשנת 1980 פרשה לגמלאות. הספר תורגם לעברית על ידי אלמליח בהוצאת בריאותטבע בע"מ.

אפיטוקסין

ארס דבורים נחשב לתרופה עממית. בחמישים השנים האחרונות נחקר המכניזם של פעולתו. מדבורה אחת אפשר להפיק 4mg-8mg של ארס דבורים, בתהליך חשמלי שאינו פוגע במשפחה. מניחים בפתח הכוורת את האלקטרוסטימולטור, שמורכב ממעברים הקשורים למקור מיישר-חשמל. מתחת לסטימולטור מניחים זכוכית או מראה. בשעת מעבר הדבורים דרך המכשיר הן נופלות תחת השפעתו של האימפולס החשמלי ומפרישות את הארס הנופל על הזכוכית. המתח החשמלי אינו עולה על 20 וולט כדי שהדבורים לא יושמדו. מתקבל מוצר ביולוגי שיש לשמרו בכלים הרמטיים ובטמפרטורה של אפס מעלות. ארס הדבורים חסר צבע, שקוף, נוזל סמיך בעל ריח האופיני לדבש וטעמו מר. האפיטוקסין פועל על מערכת העצבים והדם ויש לו מאפיינים סטרואידאלים ולא סטרואידאלים אנטי דלקתיים.

פרופוליס

דבק הדבורים – פרופוליס – נחשב לאחד ממוצרי הדבורים היקרים ביותר. כבר בזמנים קדומים הבחינו אנשים שהדבורים ממיתות את בעלי החיים החודרים לכוורת (עכברים, צפרדעים וכד') ולאחר מכן מורחות אותם בדבק מיוחד, המונע התפוררות הגופה ולמעשה היא נשמרת לאורך שנים כחנוטה. בדרך זאת מגנה משפחת הדבורים על עצמה מפני ריחות בלתי נעימים ומהפלורה הבקטריאלית המלווה את התפוררות הגופה של הפולש. הכמות הכללית של פרופוליס בכוורת הוא 150-300 גרם. יש בו שמנים אתריים נדיפים בעלי פעילות אנטימיקרוביאלית מוכחת מדעית. התכונות הביולוגיות והפרמקולוגיות של הפרופוליס: אנטיביוטיות, אנטידלקתיות, אנטיטוקסיניות, אמונולוגיות, מחזקות נימים, מגנות מפני קרינה ועוד. הפרופוליס נמצא בשימוש לריפוי פצעים, כוויות, כיבים טרופיים, תהליכי מוגלה בעור, טיפול בכיב קיבה ותריסריון, גסטריטיס, קוליטיס, ברונכיטיס, מחלות פרקים בעלות אופי דנגרטיבי ודלקתי, ריפוי רירית חלל הפה בתהליכים דלקתיים, אחרי עקירת שיניים, תהליכים דלקתיים של רירית הנרתיק, ארוזיו של צוואר הרחם, תחלואי עור ועוד.

ראיה יחידה שנמצאה נגד שימוש בפרופוליס היא רגישות. ישמו לא נכון לתקופה ארוכה עלול לגרום לראקציות אלרגניות.

דבש

דבש דבורים הוא מוצר מורכב מאד מהבחינה הכימית. הפחמימות מהוות 95-99 אחוז מהחומר היבש בדבש (גלוקוזה ופרוקטוזה). תכולת המים בדבש נעה בין 15-23 אחוז. יש בו מינרלים ומיקאואלמנטים מהסוגים האלה: קלציום, נתריום, פוספור, ברזל, כלור, גופרית, יוד, מנגן, סיליציום, אלומיניום, טלור, קובלט ועוד. כמו כן יש בו חומרים המתקבלים מבלוטת הרוק של הדבורים, חומרים חלבוניים וחנקניים, ויטמינים, פלבנואידים, חומצות אורגניות, חומרי צבע ושמנים אתריים.

הדבש הוא מזן ואמצעי מרפא. מתאים לטיפול במחלות כיב, משפר פריסטלטיקה של המעיים, משפיע במצבים של עצירות כרונית. משפיע במחלות דרכי הנשימה העליונות והתחתונות, תהלכים מודלקים של העור והרירית, מחלות כלי דם , לב וכבד.

פולן

הפולן הוא מוצר טהור של אבקת פרחים – התאים הזכריים של הצמחים הנמצאים כלואים באברי המין הזכריים שלהם (האבקנים). הדבורה אוספת את אבקת הפרחים בדילוג מפרח לפרח ובו זמנית מאביקה את הצמחים. האבקה נדבקת לגופן ולרגליהן של הדבורים ותוך כדי עירבולה עם הצוף והדבש מכינות הדבורים גושים. בהגיען לכוורת הן מכניסות את הגושים אל תאי הדונג וקבוצה אחרת של דבורים מהדקות את החומר ומעשירות אותו בדבש ובהפרשות רוק. בדרך זאת אבקת הפרחים הופכת ל"לחם דבורים" הדרוש לקיומן.

אבקת הפרחים נאספת והופכת תהליך ייבוש, נארזת הרמטית ונמכרת בבתי טבע. יש בה חומרים בעלי ערך ביולוגי רב: חלבונים, סוכרים, ויטמינים , אנזימים, חומרים אנטיביוטים, מינרלים, ליפידים, חומצות גרעין, חומצות אמיניות חיוניות ועוד. ישמושים מוכרים הם במצבי חולשה, כיב קיבה, הפטיטיס כרוני, אנמיה ומחלות אחרות.

בספרי נטורופתיה במטבח – בעמוד 175 – הצעתי מתכון הנקרא "כדורי זהב" המורכב בעיקרו ממוצרי דבורה ואביא אותו כאן. המתכון קל מאד להכנה והתוצאה טעימה, בריאה ומבריאה. המתכון מיועד למי שעוסק בפעילות גופנית, גם מקצועית כי יש בו אנרגיה זמינה, חלבון בכמות מתונה, ויטמינים, מינרלים, שומן שמאזן את האינדקס הגליקמי וסיבים תזונתיים.

המתכון אינו מבושל או מחומם ולכן נשמרת איכות חומצות השומן החיוניות, בפרט אומגה 3 הנמצאת בזרעי פשתן – לצד מוצרי הכוורת ובעיקר הפולן – הוא פצצת אנרגיה איכותית ומזינה.

כדורי זהב לספורטאים

החומרים:

1 כוס טחינה גולמית אורגנית

1/2 כוס דבש מלכות איכותי

1/2 כוס פולן דבורים

1/4 ק"ג תמרים אורגניים טחונים

1/2 כוס זרעי פשתן טחונים

4 כפות שומשום טחון

1/2 כוס פיסטוק חלבי גרוס גס

מערבבים היטב את כל החומרים, למעט הפיסטוק חלבי. יוצרים כדורים מהתערובת. מגלגלים את הכדורים בפיסטוק חלבי ומגישים.

מומלץ לשמור במקפיא

לרכישת הספר – לחץ כאן

שלכם

ד"ר מירה כהן שטרקמן

צרו קשר ואשמח לענות על כל שאלה

פתח שיחה
זקוק לעזרה?
שלום 👋
איך נוכל לסייע לך?