רפואת היהודים הספרדים

מאז גרוש ספרד ראו אור עשרות ספרי רפואה בלאדינו המציעים ידע מעמיק בריפוי עצמי, באורח חיים בריא, בעולמם של הרופאים היהודים-הספרדים, בסגולות וקמעות וברפואה קהילתית. הספרים האלה נכתבו על ידי רבנים, רופאים, מורים ומובילי דעת קהל במרחב היהודי-הספרדי. הם ראו אור בלאדינו היות וזאת היתה שפתם של מגורשי ספרד, במקומות מושבם בארצות אגן הים התיכון והבלקן: שלוניקי, אזמיר, איסתנבול, סופיה, בלגרד, ליבורנו, רודוס וירושלים. לא כל הספרים האלה מציעים תוכן מובהק ברפואה. חלקם עוסקים בנושאים אחרים, כדוגמה: ענייני דת ומוסר, תפילה ומנהג והם מקפלים בתוכם גם ענייני ריפוי ובריאות. משמע הבריאות הייתה חלק מן הגנטיקה התרבותית והרוחנית של דוברי הלאדינו.

החיבור המובהק בין תחום עיסוקה של ד"ר מירה כהן שטרקמן – רפואה טבעית והתפתחות אישית – מתחבר עם תחום מחקריה בספרות לאדינו המתמקדים למעשה באותם תחומי דעת: אורח חיים בריא, קידום בריאות אישי וקהילתי, תהליכים מהפכניים ברפואה, תזונה בריאה ומבריאה, צמחי מרפא, רקיחות ועזרה עצמית ברפואה. תחומי המחקר בלאדינו מעשירים את תחום עיסוקה של ד"ר מירה כהן שטרקמן וגם ההפך, ניסיונה המקצועי יוצר סקרנות לנבכי ספרות הלאדינו ומקורות עם ישראל בבריאות ובמה שמכונה היום Wellness.

בנימה אישית – ד"ר מירה כהן שטרקמן, הרפואה הטבעית גוף-נפש והלאדינו:

עולמות הלאדינו והעזרה העצמית ברפואה – התזונה הבריאה, מרקחות וצמחים תמיד היו חלק ממני, היות ונולדתי למשפחת צאצאי מגורשי ספרד והאמהות במשפחה היו בעלות ידע ונסיון בתורת הריפוי הטבעי. אמי, מרגלית כהן, סיפרה לי שסבא שלה, משה טורס ז"ל (סבא רבא שלי) היה בעלים של בית מרקחת שהיום נכנה אותה: "בית מרקחת טבעית" היות ומכר שם כוסות רוח, עלוקות ומרקחות של צמחי מרפא ורפואות שרקח. הרפואה של השנים 1890 – 1930. כשהתעוררה האנטישמיות ביוון סבא רבא שלי עלה לישראל ובכך ניצל מהשואה. אבל חלק מהמשפחה נותרו בשלוניקי. לצערי, עקב השואה, לא נותר זכר מחנותו ומן המרשמים שרקח.
במסגרת עבודת הדוקטוראט שלי ומחקרי בתחום הלאדינו איתרתי ספרות הכוללת מרקחות טיפוליות מצמחים ומזונות ואני שוקדת על תרגומם לעברית.
הלאדינו והרפואה הטבעית היו כל כך חלק ממני עד שלא שמתי לב לכך. החיים לקחו אותי למחוזות מעניינים והתרחקתי משורשי. בשנת 2010  נפתחה לפני דלת רוחנית ומצאתי עצמי פוסעת אל מחוזות ילדותי, זיכרונותיי ומהותי. המסע שלי חזרה אל הלאדינו נעשה דרך גילוי עולם הרפואה והבריאות של מגורשי ספרד והוא היה אפשרי בזכות ההנחיה הטובה שקיבלתי לאורך כל הדרך ובזכות תמיכתם של בני משפחתי.

מחקרי בתחום הרפואה בלאדינו משלימים ומעמיקים את עבודתי בתחום קידום הבריאות, נטורופתיה, Wellness,ומתחברים לפעילותי הרבה בתחומים אלה. בעשרים השנה האחרונות אני יוזמת ומובילה הקמת תכניות לימוד (כולל להסמכה), פרויקטים קהילתיים בבריאות, אורח חיים בריא ורפואה אינטגרטיבית והבנתי עד כמה החינוך לבריאות הוא מעיקרי החיים. מצאתי את החזון שלי בשורשי ובספרות לאדינו.

עבודת הדוקטורט שכתבתי מראה כיצד נועד הקורפוס הספרותי בלאדינו לחנך את הציבור היהודי-הספרדי לדרך חיים של מניעת מחלות ולבריאות; כיצד חדרו שינויים מהפכניים ברפואה אל תוך המרחב היהודי-הספרדי וכיצד שימשו צורות מגוונות של דפוסי לאדינו כלי להנגשת מידע שהיה נחלתם של רופאים ורוקחים על אודות התרופות, הגדרת המחלות, הבנת תפקיד הרופא והחולה והקניית מושכלות יסוד בבריאות.

אלו עניינים המעסיקים את המרחב האנושי במערב עד היום הזה ומכאן החשיבות שאני רואה בחשיפה ובהנגשה של חכמת הבריאות של היהודים-הספרדים לקוראים בעברית.

על הדוקטורט:

עבודת המחקר של ד"ר מירה כהן שטרקמן אושרה כעבודת דוקטורט על ידי אוניברסיטת בר אילן בחודש יוני 2017. הדוקטורט עוסק בספרות רפואה בספרדית-יהודית (לאדינו) והוא נעשה בפקולטה ליהדות של אוניברסיטת בר אילן, במסגרת המחלקה לספרות עם ישראל והמרכז לחקר הלאדינו על של נעימה ויהושע סלטי (היום המכון הבינלאומי ללאדינו ע"ש סלטי).

מנחי הדוקטורט: פרופ' שמואל רפאל, ראש המרכז לחקר הלאדינו ע"ש נעימה ויהושע סלטי וד"ר דב הכהן.

מטרת המחקר ותוצאותיו:

המחקר נועד לאתר ולמפות ספרות כתובה בלאדינו העוסקת בעולם הרפואה של דוברי הלאדינו. חדשנותו באיתור קורפוס רחב – 67 ספרים ופרסומים בלאדינו – העוסקים בנושאים העיקריים האלה:

  • מחלות – זיהוין, תסמיניהן והטיפול בהן באמצעים ביתיים;
  • תרופות לריפוי עצמי – מבוססות על ממיני מזונות, צמחי מרפא, שמנים והפרשות ביולוגיות;
  • מידע והדרכה באורח חיים בריא ובבריאות;
  • סגולות למניעת הדבקות במחלות ובמגפות;
  • מפעל הקמת בתי חולים המיועדים לדוברי לאדינו ותרומתם להחדרת הרפואה המודרנית אל החברה היהודית-הספרדית המסורתית;
  • רופאים יהודים-ספרדים, קורותיהם ותרומתם לקהילה ולהתפתחות הרפואה המודרנית;
  • סטירה ורפואה;

הספרים והפרסומים האלה ראו אור על ציר זמן של 400 – מן המאה השש-עשרה ועד אמצע המאה העשרים – בקהילות היהודים-הספרדים בארצות אגן הים התיכון והבלקן.

להזמנת הרצאה של ד"ר מירה כהן שטרקמן חייגו 050-5553872

פתח שיחה
זקוק לעזרה?
שלום 👋
איך נוכל לסייע לך?