התקפי חרדה וחרדה – ששה כללי יסוד מהרפואה הטבעית והנטורופתיה

מאת ד"ר מירה כהן שטרקמן Ph.D.

 

אתחיל את המאמר הקצר הזה בסיפור אישי. לפני כ- 22 שנה עברתי מה שנקרא היום "לידה שקטה" ושתי הפלות טבעיות. ככה סתם – הכל בתוך שנה אחת. אף אחד לא הכין אותי ל"לידה שקטה" והנושא לא דובר אז. גם לא היה ממצא פתולוגי כלשהו שהסביר את ההפלות הטבעיות שעברתי. הייתי בריאה לחלוטין, פעילה, אמא, מצליחנית, אדם שמח ואופטימי. ואז, בעקבות האירועים האלה, עצב שלא הכרתי חדר אלי ולא מצאתי את עצמי. שנתי נדדה ואיבדתי את הביטחון העצמי. פניתי אל רופא המשפחה לבדיקות כלליות והוא הבטיח לי שאלו סימפטומים טבעיים הנובעים מהחוויות שעברתי והמליץ על תרופה פסיכיאטרית "קלה". הבטתי ברופא (שסמכתי עליו מאד) ואמרתי לעצמי: "אני עם תרופות פסיכיאטריות?? אין סיכוי." הדברים של הרופא די הפחידו אותי אבל גם נתנו לי אומץ להתרומם. תפסתי את חיי בשתי ידי ועשיתי כל מה שידעתי אז: פעילות גופנית, עבודה רוחנית ואכילה נכונה. יצאתי מהעצב ופרחתי מחדש. למדתי הרבה. חוויתי הרבה. היום אני יודעת יותר טוב. היום, כשמגיעים אלי מטופלים במצבי חרדה ובגלל התקפי חרדה אני יכולה לומר: "זה יעבור!". אני זוכה לראות כיצד בעזרת הכלים הנטורופתיים מגיע השינוי המיוחל.

מהם התקפי חדרה ומהי חרדה?

כמו כל דבר בחיים – הכל עניין של נקודת מבט. אין מחלוקת שחרדה נמצאת במחשבותיו ובדמיונו של האדם החרד. חרדה אינה פחד, מאחר והפחד עוזר לאדם בהישרדותו בחיים. לעומת זאת, החרדה והתקפי החרדה מפריעים לחיי היום יום. התועלת היחידה של החרדה מגיעה רק כאשר מבינים שהיא מבטאת קול פנימי – לחש – של תקלה בחיים. כמו מכונית שלפתע לא נוסעת היטב. המכונית משמיעה קולות משונים ומיד זוכה ל"טיפול עשרת אלפים". גם הטפול הנטורופתי בחרדה הוא "טיפול עשרת אלפים".

החרדה פועלת מתוך המודע או מתוך התת מודע ובצורתה החיצונית עלולה להופיע כהפרעה מטבולית, הזעות, מחשבות טורדניות, חוסר שקט, דפיקות לב והאדם יכול להרגיש באמת שהוא כמעט עומד למות. לכן במצבים האלה אדם מוצא עצמו בדרך כלל בחדר מיון בבית חולים. בהעדר ממצא, המלצת הרופא היא לפנות לפסיכיאטר.

הפסיכיאטריה מגדירה ומבחינה בין כמה מצבי חרדה: חרדה כללית, התקפת חרדה, פוביה, הפרעה טורדנית כפייתית, פוסט טראומה ועוד. תסמיני החרדה הם פיסיולוגיים ופסיכולוגיים. הפסיכיאטריה בודקת את החרדה על רקע פסיכולוגי, פיסיולוגי או סביבתי.

הרפואה הטבעית והנטורופתיה נותנים לחרדה וניגזרותיה פרשנויות נוספות הלקוחות מהלקסיקון המיוחד של הרפואה הטבעית – זה המוכר ברפואת העמים כבר אלפי שנים. כוונתי להבנת המצב כמשבר וחסימה אנרגטית, אבחון חסרים תזונתיים, ניקוי רעלים, אלרגיות למזונות, מחלות רקע ועוד השפעות שכליות, רגשיות ורוחניות. הפתרונות הנטורופתיים יהיו בטיפול בכל הגורמים האפשריים האלה. במאמר הזה אצביע על ששה כללי יסוד לטיפול במצבי חרדי והתקפי חרדה.

 

ששת כללי היסוד לטיפול נטורופתי בחרדה:

לאחר הבנת הבעיה, מסגור התסמינים, בחינת בדיקות מעבדה, תשאול מעמיק והתבוננות במטופל, נתחיל בשש אבני היסוד בטיפול הנטורופתי בחדרה ובהתקפי החרדה:

  1. התאמה תזונתית: כולל בדיקת אלרגיה או אי סבילות למזונות, ניקוי רעלים ותזונה ייעודית התומכת במערכת העצבים, המערכת ההורמונלית ומערכת העיכול. כאן נביא בחשבון מזונות המכילים ויטמיניB , חומצות שומן חיוניות, פרוביוטיקה, פחמימות איכותיות ונוזלים. לעתים ההתאמה התזונתית מלווה בתוספי מזון להשלמת חסרים תזונתיים.
  2. התאמת צמחי מרפא: בעיקר ממשפחת האדפטוגנים המסייעים לאדם להסתגל לחיי היום יום וגם צמחים מרגיעים, וצמחים המשקמים את מערכת העצבים ומערכות אחרות הדורשות טיפול.
  3. תמיכה אנרגטית לאיזון חמשת האלמנטים: אש, אדמה, מתכת, מים ועץ. החרדה והתקפי החרדה יכולים להעיד על חוסר איזון של אלמנט המים. לעתים תופעות מקדימות לתופעת החרדה או התקפי החרדה הן בעיות באזור הגרון, דלקות שתן או בעיות כלייתיות, הקאות ושלשולים. ניתן לעשות את העבודה הזאת באמצעות תנועה אנרגטית כדוגמה: טאי צ'י, צ'י קונג, הילינג, רייקי, וגם באמצעות קלפי השלכתיים, מנדלות, מערכת הצ'אקרות, דמיון מודרך ופרחי באך.
  4. שינוי התנהגותי באמצעות אימוץ אורח חיים בריא, פעילות גופנית ותנועה.
  5. שינוי באורחות חשיבה באמצעות שיטות העובדות על הרבדים השכליים: לואיז היי, ביירון קייטי, N.L.P..
  6. עבודה רוחנית: תפילה, יצירה, קרבה לטבע, התבוננות, מדיטציה, הכרת תודה ועוד.

flowers-746083__340

הראיה הנטורופתית והטיפול הנטורופתי הם הוליסטיים. עובדים על כל ששת כלי העבודה האלה לאורך כל הטיפול הנטורופתי כדי לייצר שינוי.

השינוי מגיע רק בשילוב של כל כלי העבודה האלה.

אכן דרושה כאן נכונות מצד המטופל לייצר את השינוי. להתמסר לבריאותו. כאשר הכוונה הזאת קיימת אצל המטופל/ת ניתן להתחיל. די בניצוץ קטן של חיים מצד המטופל החרד כדי להתחיל בעבודה. הגלגל ימשיך לנוע באמצעות התזונה, הצמחים ויתר הכלים. ככל שתמשיך התנועה, האדם יתחזק ויוכל להניע את גלגלי החיים בעצמו.

אסכם את המאמר הזה בכך שמצבי חרדה והתקפי חרדה הם פתירים.

גם מי שהחליט ליטול תרופות פסיכיאטריות או מצא פתרון אחר כדי למסך את הבעיה (אכילת יתר, סמים, עישון, עבודת יתר ועוד), גם הוא יכול להתחיל במסע הטבעי לריפוי של עצמו.

התרופה אינה מייצרת ריפוי אלא רק מדכאת את הסימפטומים.

הצעד הראשון – צרו קשר.

 

שלכם,

ד"ר מירה כהן שטרקמן

צרו קשר ואשמח לענות על כל שאלה

פתח שיחה
זקוק לעזרה?
שלום 👋
איך נוכל לסייע לך?