מעברי חיים בגישת הרפואה הטבעית – תמצית ה- Walnut

מאת ד"ר מירה כהן שטרקמן Ph.D.

המאמר הזה מוקדש לאבי, שלמה כהן ז"ל שנשמתו עשתה מעבר משמעותי בערב שבת, יד' אדר א' תשע"א. ביחד עימו כל המשפחה עברה מעבר, טקסי אבל, רגשות עוצמתיים שבאו לידי ביטוי גם בגוף ולאחר מכן מעברים מהשכול בחזרה אל היום יום.

אפתח את המאמר בנימה אישית היות ומאמרי נכתב ביום השנה לפטירת אבי.

אבי, ששמו היה שלמה, מהשורש ש.ל.ם. נולד בט' אדר א' והחזיר נשמתו לבורא ב יד' אדר א, פורים קטן, לאחר 82 שנה. כעת, יום השנה לזכרו יהיה תמיד בפורים ואכן אבי ז"ל היה אדם שמח ואהב לראות את המשפחה בשמחה. בלכתו ציווה אותנו להיות שמחים. תפקידו הסתיים כאן עם סיום השבוע וכניסת השבת – יום שישי עת הדלקת נרות. נולד ב 18/2 ונפטר ב 19/2. נשמה שתפקידה תמיד היה מוגדר, ברור. לאחר שכילתה את תיקונה, המשיכה הלאה.

מעברים בחיים משפיעים על האדם במישור הרגשי והפיסי. המעבר שייך לאיכות הנשמה להקשבה פנימית, תוך התקדמות אל דברים חדשים בחיים.

בני האדם פיתחו טקסים פיסיים למצבי מעבר כדי להקל על הנשמה. כדוגמה: ילד שמתקשה להירדם זקוק לטקס, סדר קבוע של ארוחת ערב, אמבטיה, פיג'מה, סיפור, שיר, ליטוף של הורה עד למעבר בין הערות אל השינה. אל הלא ידוע. אנחנו מכירים טקסים דתיים, בודדים, חברתיים, מגזריים ועוד. לדוגמה, לקראת חתונה הכלה עוברת טקסים של מקווה, חינה, טהרה, שמלה, טבעת, מסיבת רווקות ועוד טקסים פיסיים המערבים את כל חמשת החושים: שירה, ריקוד, אכילת מאכלים מיוחדים, שימוש בבשמים, תפילה ודיבור מיוחדים, ביגוד מיוחד ועוד.

בכל פעם שמתרחש שינוי בחיים כגון: נישואין, גרושין, הוצאת שיניים אצל תינוק, לידה, הריון, מנפאוזה, מצבי חולי, בי"ס חדש, גן ילדים, תחרות, משחק חשוב- מומלץ להקל על הרובד הרגשי שבמעבר באמצעים מהרפואה הטבעית והשיטות הנטורופתיות. למשל: באמצעות פרחי באך וצמחי מרפא.

ד"ר אדוארד באך, שהיה רופא – מנתח בבי"ח בלונדון שם לב לתגובה האישית של מטופלים בבית החולים: האופי והמצב הרגשי משפיע על יכולת ההחלמה של המאושפז. ד"ר באך חלה ופרש מעבודתו בבית החולים אל ביתו בכפר, מצא בסביבתו  38 פרחים ועצים והפיק מהם תמציות מרפאות הנקראות על שמו :"פרחי באך".

ד"ר באך שם לב למצב הרגשי של בני האדם במעברי חיים. הרגשת החשיפה, האי ודאות, חוסר הגנה, חוסר הקשבה פנימית – כל אלו זקוקים לחיזוק. הוא מצא איכות אנרגטית בפרחי עץ ה Walnut .

הפרחים גדלים בחודשים אפריל מאי, זכר ונקבה, באזורים מוגנים. באמצעות תהליך הרתחה מיוחד שעוברים הפרחים מופקת מהם האיכות האנרגטית שמאפשרת לאדם לעשות את צעדיו בנאמנות לנשמתו ולאני העליון שלו מבלי שגורמים חיצוניים של החיים יפריעו לו. נשמע פנטזיה? נסיון קליני עשיר של כ 100 שנה הוכיח את האפקטיביות של פרחי באך.

כשאדם נוטל את התמצית הוא ירגיש משוחרר פנימית. ה Walnat פותחת חסימות אנרגטיות ומאפשרת לאדם להכנס לסיטואציה החדשה מתוך התבוננות מנטלית ורוחנית נקייה ופתוחה.

הקושי אינו ברצון האדם לשינוי אלא ביכולת שלו לנטרל עצמו מהשפעות חיצוניות המונעות ממנו לעשות את הצעד האחרון. האדם מוכן פיסית לסיטואציה אבל יש קושי עם החדש. למשל, לקראת נישואין-  הכל מוכן פיסית ומנטלית אבל עדיין יש את המתח של: " מה יהיה?", "איך אעמוד בזה?", "אשבור את הכוס?", "אצליח להקים משפחה?" , "האם האהבה תחזיק מעמד?"..

ומצב הפוך: בעת גרושין או פרידה, כאשר הפרידה כבר בוצעה פיסית אבל עדיין יש את הרגשת ההתקשרות לישן. יש קושי לקחת צעד רגשי אחד קדימה אל החדש, למרות שהאדם מאד מעוניין בפרידה וכבר ביצע אותה פיסית וזו גם היתה מטרתו.

התמצית לא עוזרת לאדם לאתר מטרות בחיים אלא מסייעת לו להרגיש בטחון בביצוע המטרות שכבר החליט עליהן.

וכך האדם מעז להיכנס אל החדש תוך נאמנות לעצמו ומתקדם קדימה בתכנית החיים שלו, מבלי להיות מושפע מאלמנטים חיצוניים.

עולם הרגש משפיע מיד על המערכות הפיסיות של האדם. התופעות הפיסיות יכולות לבוא לידי ביטוי בהתקררות, שפעת, כאבי בטן, כאבי ראש, מיגרנה, כאבי שרירים, נדודי שינה ועוד. הגוף מדבר אחרת אצל כל אחד. בד"כ אנשים מטפלים בסימפטום: בכאב בטן או כאב ראש או השפעת וכיוב'. העיקר לא להרגיש.

המיוחד בתהליך באמצעות פרחי באך הוא שנכנסים לשורש העניין- מחפשים, באמצעות עבודת גוף נפש, מהו הגורם הרגשי לתופעה הפיסית, הסימפטומטית? שיטת הטיפול של ד"ר באך הינה חלק אינטגרלי מהרפואה הטבעית והטיפול הנטורופתי. הטיפול ברובד הרגשי באמצעות פרחי באך משולב עם טיפול ברובד הפיסי באמצעות צמחי מרפא ותזונה טבעית המיועדים לטפל בסימפטומים ולהקל על המערכת הפיסית לעשות את התיקון הרגשי והרוחני.

לפרטים ורכישת הספר פרחי באך – לחץ/י כאן

הדמיה פרחי באך (002)

תמציות פרחי באך אינן מייצרות תלות, אינן ממכרות ומותאמות לאדם עפ"י המצב הספציפי בו הוא נמצא. לי באופן אישי התמציות עזרו מאד לעשות מעברי חיים, שינוי במקצוע ותהליכי חיים אחרים. אלו הן חלק ממה שאני מכנה "קסמי הנטורופתיה".

שלכם,

ד"ר מירה כהן שטרקמן

 

 

צרו קשר ואשמח לענות על כל שאלה

פתח שיחה
זקוק לעזרה?
שלום 👋
איך נוכל לסייע לך?