אבחון טבעי

מפת הלשון – אבחון טבעי

מירה כהן שטרקמן – נטורופתית N.D ,R.Na. מתמחה בטיפול בצמחי מרפא מערביים, בתזונה טבעית, פרחי באך ואיזון גוף נפש. מנחת קבוצות בתחומי הרפואה הטבעית וההתפתחות האישית.

ברפואה הטבעית נוהגים להעריך את מצב הבריאות, בין היתר,  על פי מצבם החיצוני של  אברי הגוף השונים: איריס העין, כף רגל, טבור, צפורניים, אוזן, כף יד ועוד. אחד האברים החשובים לקריאת מצב הבריאות היא הלשון.

המרפאים הטבעיים העתיקים מיפו את הלשון באופן כזה שקצה הלשון מתייחס אל הלב ומעט מאחוריו נמצאות הריאות. החלק הימני מתייחס אל המרה ואילו החלק השמאלי אל הכבד. הקיבה נמצאת מסומנת במרכז הלשון , ביחד עם הטחול והחלק האחורי של הלשון מתייחס אל הכליות, המעיים, שלפוחית השתן והרחם.

אכן, בעולם המודרני אבחון הרפואי נתון בידיהם של הרופאים, אבל כל אדם יכול בהתבוננות פשוטה להבין יותר על מצבו הבריאותי ולנקוט בפעולות הדרושות לשמירה על איכות חיים טובה ובריאות תקינה.

לשון חלקה, גמישה ומעט רטובה מעידה על מצב בריאות תקין. צבע הלשון אמור להיות ורדרד עם מעטה לבן דקיק.

לשון שיש בה סדקים, מעטה צהוב, חריצים, נפיחות, נקודות אדומות, חתכים וסימנים נוספים- היא צלצול קריאה לשיפור איכות החיים וטיפול בבריאות.

אדם שיש לו סדק באמצע הלשון וחתכים בצידי הלשון כדאי שישים לב גם למה שקורה איתו לאחר הארוחה: האם  הוא חש עייפות או רצון לישון? אולי ברבורים בבטן, נפיחות, גאזים – כל אלו מעידים על עיכול לא תקין . יתכן וכדאי לקבל יעוץ תזונתי לשיפור תפקוד מערכת העיכול ובניית תפריט הולם. במקרה של חולשת מערכת העיכול כדאי לאכול מזון מאודה, מאכלים קלים לעיכול כמו דגנים – דוחן, קינואה, אמרנט, קטניות עדינות כמו מאש ועדשים ולהמנע ממשקאות "קלים" תוססים או "דיאטים" למיניהם.

בנטורופתיה אנחנו מייעדים מזונות מסויימים לטיפול בקיבה למשל אבוקדו, גזר, אורז, דלעת, לפת, שומר.

תערובת צמחי מרפא המתאימה למערכת עיכול עייפה:

1 כפית של שוש קרח

1 כפית זרעי שומר

להרתיח עם 500 מ"ל מים בסיר סגור במשך 10 דקות ולשתות במהלך היום.

רפואה נטורופתית היא רפואת גוף נפש. לכן, הטיפול ההוליסטי מחייב התייחסות גם אל הרבדים הרגשיים ובכך עוסקים פרחי באך. לעיתים המערכת האינזימטית של מערכת העיכול אינה מתפקדת כראוי כי האדם אינו יכול לעכל את ארועי החיים. הבטן כואבת, מתהפכת, מתנפחת, אינה קולטת ואינה פולטת או מקבלת ופולטת מייד, אינה משהה לספיגה. תקיעות שנובעת ממצב רגשי. פרימת הפלונטר בחיים מסייעת לפרום את הפלונטר בקיבה.

לשון נפוחה עם מעטה לבן עבה יכולה להעיד על עודף ליחה בגוף, מחסור בחיידקי מעיים ידידותיים ויתכן גם קנדידה. במקרה כזה כדאי להפחית באופן משמעותי את מוצרי החלב ולהסתפק ביוגורט פרוביוטי. חשוב לרפד את צינורות העיכול בחיידקים טובים  באמצעות נטילת אצידופולוס במשך מספר חודשים.

לעיתים הלשון נראית כמו מפה או קניון: הרבה חריצים אופקיים וסדקים צרים על שטח הלשון. אלו יכולים להעיד על ספיגה לקויה . אם הינכם מרגישים חסרי מרץ יתכן ויש לכם מחסור בויטמינים מסוג B – אלו ויטמינים החסרים בעיקר אצל אלו הסובלים ממשקל יתר. מחסור ממושך מביא לסדקים בלשון.

לכן כדאי להוסיף לתפריט מזונות המכילים ויטמיניB כמו דגנים מלאים וקטניות. שילוב של אורז אדום עם שעועית אדומה או דוחן עם עדשים או כוסמת עם שעועית מונאג – התוצאה:  תבשיל מזין, משביע, מתוק ועשיר בברזל, ויטמיני B ומינרלים נוספים.

על פי הגישה הנטורופתית מצב של חוסר ספיגה נגרם לעיתים כתוצאה מעומס רעלים בגוף. העומס נובע מהמזון, הסביבה ומעולם הרגש והרוח. לכן חשוב, פעמיים בשנה, לעבור תהליך של ניקוי רעלים באמצעות צמחי מרפא ותזונה ייעודית. עונת האביב מתאימה לתהליך של ניקוי רעלים ועונה זו נמצאת כבר בפתח.

קצה אדום של לשון יכול להעיד על עומס רגשי, סטרס וצורך בטיפול בכלי הדם והלב. יתכן עומס שנובע מטריגליצרידים וכולסטרול גבוה או מסיבות אחרות. בדיקות דם יבהירו את המצב.

ובכן, טלו מראה,התבוננו בלשון וצאו למסע של ריפוי אישי.

פתח שיחה
זקוק לעזרה?
שלום 👋
איך נוכל לסייע לך?