שאלות ותשובות

האם תזונה טבעית מחייבת צמחונות או טבעונות?
תזונה טבעית הינה תזונה בריאה, שנועדה להזין את הגוף והנפש למצב של איזון ובריאות ואיננה בהכרח צמחונית או טבעונית. אמר אבי הרפואה, היפוקרטוס: "יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך" וזהו המוטו שאימצתי בעבודתי הטיפולית.

האם ניתן לרפא את הגוף באמצעות חשיבה?
הוכח מדעית שמציאות חיינו טאנחנו מה שאנחנו חושבים שאנחנו.

בכל אדם יש עוצמה אדירה, הרבה יותר ממה שנראה לעין האדם. חשיבה ושינוי חשיבה מוציאים את העוצמה מהכח אל הפועל.

גם בתקופה מוקדמת יותר – עפ"י תורת הרמב"ם המחשבה בדברים משמחים מרחיבה פעולות הנפש ומזרזת כוחותיה. חיזוק הנפש מחזק את הגוף ומרבה בו את החום הטבעי. לעומת זאת המחשבה בדברים מכאיבים מעוררת את הנפש ומביאה לידי דיכאון שפרושו התמעטות כוחות הנפש וגם לגוף נגרמת החלשות ומיעוט החום הפנימי.

האם התמחות במגוון רחב של טיפולים אינה פוגמת בהתמקצעות ובמומחיות?
הנטורופתיה דורשת מומחיות במגוון רחב של טיפולים טבעיים כדי לתת מענה לצרכים השונים של האדם בשלושת הרמות: גוף נפש ורוח, מתוך הבנה בסיסית שריפוי אמיתי יכול התרחש רק אם יתקיים בכל הרבדים.

המומחיות היא באינטגרציה. ביכולת לראות תמונה רחבה, ככל שניתן.

המומחיות הינה בשילוב שבין הכלים ברפואה טבעית, כאשר האחד משלים את השני ומתוך התחשבות בצרכי האדם הספציפי וראייתו בצורה שלמה (הוליסטית).

מהו ההבדל בין צמחי מרפא ובין תרופות צמחיות?
רפואת צמחים מוכרת אלפי שנים בכל רחבי העולם ובתרבויות שונות. ברפואת צמחי מרפא נעשה שימוש בצמח בכללותו – בכל מרכיביו – מתוך הבנה שהחומר הפעיל יפעל טוב יותר כשהוא פועל בסינרגיה עם יתר החומרים הפעילים של אותו הצמח ומתוך הבנה שגוף האדם מכיר צמח שלם ולא את חלקיו.

תרופות צמחיות נעשות במעבדה באמצעות בידוד חומרים פעילים מתוך צמחים ושליטה על מינונים של חומרים אלו.

האם יש קשר בין הרפואה הטבעית ובין הרפואה המודרנית – הקונבנציונאלית?
הרפואה המודרנית – הקונבנציונלית צמחה מתוך הרפואה הטבעית, זאת שהיתה מבוססת על הקשבה, התבוננות, אורח חיים בריא, תזונה ורפואת צמחים.

כיום הרפואה הטבעית משולבת עם הרפואה הקונבנציונליות ונוצרה חשיבה חדשה של רפואה אינטראקטיבית – משולבת : טבעי וקונבנציונאלי למתן מענה שלם לאדם.

האם ניתן לאבחן מחלות באמצעות כלים מעולם הריפוי הטבעי?
המרפאים הטבעיים פיתחו טכניקות של אבחון שהתבססו על התבוננות באיברים השונים של הגוף: רפואה סומאטית– אבחון בכפות הרגליים, באיריס העין, בציפורניים, אוזניים ועוד.

קיימות עדויות על אבחון טבעי מתקופת מצריים הקדומה , סין העתיקה , האינדיאנים ועוד. טכניקות אלו הועברו מדור לדור כתורה שבעל פה ובמשך השנים נרשמו והתורה נלמדת כיום בבתי הספר לרפואה טבעית ונותנת כלים למטפלים ברפואה טבעית להבין את האדם ולסייע לו לעבור תהליך של ריפוי.

האם הרפואה הטבעית יכולה לסייע בריפוי מחלות מהתחום הנפשי כגון דיכאון, חרדה, פחדים וכו'?
הרפואה הטבעית מטפלת במערכת העצבים ובנפש באמצעות צמחי מרפא, תזונה, תוספי מזון, פרחי באך, טיפולי מגע (פלקסולוגיה, שיאצו, עיסוי ).

אורח חיים בריא ושינוי חשיבה יסייעו לאדם יכול לרפא עצמו ולהשתחרר גם ממחלות אלו.

האם כדי לעשות מדיטציה צריך לפרוש לשקט?
האדם עם עצמו בכל אשר ילך .

"מדיטציה אינה שונה מחיי היומיום, אל תפרוש לך לפינת חדר כדי למדוט עשר דקות ואז לצאת ממנה ולהיות לקצב- באופן מטאפורי ובאופן מעשי כאחד. מדיטציה היא אחד הדברים החשובים ביותר. אתה יכול לעשות אותה כל היום, במשרד, עם המשפחה, כאשר אתה אומר למישהו:"אני אוהב אותך", כאשר אתה מתבונן בילדיך. להתבונן בכל אלה, להכיר בחלקך בזה, כל זה חלק מהמדיטציה. וכאשר תמדוט כך תמצא בזה יופי מופלא"

(יידו קרישנמורטי- מדיטציות).

מהי התועלת של הרצאה בת שעתיים בארגון?
אדם מפנים דברים כאשר נופל אצלו האסימון.

בהרצאה קצרה, ממוקדת וחוויתית ניתנת לאדם אפשרות לקלוט מידע חשוב, פשוט ורב באופן קצר וחד, כך שיתרחש אצלו שינוי, תנועה פנימית במחשבה ובאנרגיה, שיתבטאו גם בחיי היומיום.

כמה זמן לוקח תהליך טיפולי ברפואה טבעית?
תהליך טיפולי בנטורופתיה, רפואת צמחים ויתר מכלול הכלים של הרפואה הטבעית הנו תהליך אישי .

לכל אדם יש קצב ריפוי טבעי משלו ולכן אין נוסחאות בנושא. שימוש בכלים טבעיים מאפשר ריפוי בקצב המתאים לאדם. שילוב של כלים שונים מהרפואה הטבעית, הפועלים בשלושת הרבדים: גוף- נפש ורוח – מזרזים תהליכי ריפוי ויוצרים שינוי אמיתי וממשי.

האם מומלץ להשתמש ברפואה טבעית ביחד עם תרופות ?
הנטורופתיה המודרנית מתמודדת עם תורת הפרמקולוגיה בלימוד יומיומי ומעמיק של קונטראינדיקציות אפשריות בין תרופות, תוספי מזון וצמחי מרפא .

מבחינה זו הכלים הטיפוליים של הרפואה הטבעית מאפשרים תמיכה בטיפול תרופתי הכרחי, ללוותו ולהעצימו לצורך הבראה.

האם הרפואה הטבעית יכולה לתת מענה לבעיות קשב וריכוז?
הוכח מחקרית כי בעיות קשב וריכוז נובעים בין היתר מחסרים תזונתיים. הרפואה הטבעית נותנת כלים רבים, המאפשרים מענה מוכח לבעיות קשב וריכוז והגברת היכולות האלו הן בילדים והן במבוגרים.

האם ניתן לרזות ולהשאר במשקל תקין?
בעיית ההשמנה מוכרת כיום כמחלה עולמית ומושקעים משאבים כלכליים עצומים במציאת פתרונות חדשניים.

הרפואה הטבעית נותנת פתרונות פשוטים וטבעיים לבעיות משקל עודף ומטפלת ביכולת לשמור על משקל תקין ובריאות טובה.

האם הרפואה הטבעית יכולה להזיק?
ראוי שטיפול ברפואה טבעית יעשה ע"י מי שהוסמך לכך. שנות הלימודים הרבות מעניקות ידע נרחב למטפלים הנותן להם כלים נכונים לעבודת הטיפול .

מי יכול לתת יעוץ על נטילת תוספי מזון ?
ריפוי והעצמה באמצעות תוספי מזון אינם תחליף למזון ולכן ראוי שהטיפול יעשה ע"י מי שהוסמך לכך בבי"ס המוכר ע"י האיגודים המקצועיים . מומלץ לקבל יעוץ מקצועי בנטורופתיה.

האם דמיון מודרך משפיע על הגוף?
הריפוי האמתי נעשה בכל שלושת הרבדים של האדם: גוף נפש ורוח. הדמיון המודרך מבוסס על היכולת הטבעית לדמיין ויכולת המח להאמין לדמיון.

התהליך נוגע בנפש וברוח בכך משפיע על הגוף הפיסי. וודאי שמת לב לעובדה שלעיתים הדמיון מעורר פעילויות בגוף הפיסי. למשל אם נדמיין לעיסה של פלח לימון נתחיל להרגיש טעם חמוץ בפה. באותו האופן ניתן לשפר את הבריאות ויכולת הגוף להרפא בעזרת כוח הדמיון. מתח נפשי מעלה רמת קורטיזול בגוף והינו הרסזני ביותר על כל מערכות הגוף. הרפייה באמצעות דמיון מודרך מסייעת להפגת מתחים , העצמה אישית וריפוי.

נכון שהמזון הבריא הוא מזון יקר?
מזון בריא כולל בעיקר דגנים מלאים, קטניות, ירקות ופירות.

הסל הבריא זול יותר מסל המזון התעשייתי והמעובד.

איזה גיל מתאים לטיפול ברפואה טבעית?
כל גיל ועוד בטרם הלידה – העובר מוזן ע"י אימו ולכן ראוי שההזנה תהיה טובה ובריאה. הטיפול ברפואה טבעית ניתן מתכנון ההריון ועד אחרית הימים.

האם אפשר לסייע להרגעת צמיחת שיניים אצל תינוקות?
שינוייים פיזיים וגדילה אינם חייבים להיות כרוכים בסבל וכאב. הגדילה הינה התפתחות טבעית של האדם הכלים הטבעיים נותנים מענה למצבי התפתחות וגדילה.

מה עושים עם התשוקה למתוק ?
התשוקה למתוק נובעת בין היתר מחוסר איזון תזונתי וחוסר איזון כימי בדם. הרפואה הטבעית נותנת מענה פשוט לתשוקה למתוק ומאפשרת שליטה טבעית, בלתי רצונית, בתופעה.

מתי ניתן להשתמש בפרחי באך?
בכל גיל. הטיפול יהיה אפקטיבי כאשר ינתן ע"י מי שהוסמך לכך בבי"ס מוכר לרפואה טבעית.

באיזה גיל כדאי להתחיל ליטול תוספי מזון?
תוספי מזון ניתנים מגיל הינקות ועד אחרית הימים.

כיצד השיטות הטבעיות משתלבות בחיים המודרניים?
הרמוניה מושגת באמצעות השילוב והאיזון בין השקט והרעש, המהירות והאיטיות, הקור והחום הדבר והיפכו: היין והיאנג. מנסיוני, ללמוד לחיות במעגל היין והיאנג הוא האתגר המודרני.

פתח שיחה
זקוק לעזרה?
שלום 👋
איך נוכל לסייע לך?