אלון – Oak – לאיזון המאמץ

מאת: ד"ר מירה כהן שטרקמן Ph.D.

 

האנרגיה הגלומה בפרחי עץ האלון עשוייה לאזן טיפוסי אנשים פעלתנים וחרוצים שמסוגלים להעביד את עצמם עד כדי התמוטטות.

לעץ האלון הגדל באזורנו גזע חזק ומראה סמכותי ויש המאמינים שבכוחו לתרום לריפוי טבעי.

ד"ר אדוארד באך, אבי תורת פרחי הבאך, מצא בעץ האלון האירופי אנרגיה מאזנת לאנשים הנמצאים במאבק הישרדות יומיומי. תמצית עץ אלון הנרקחת מפרחי האלון הפורחים בחודשים אפריל-מאי, מיועדת לסובלים מדכדוך או דיכאון המלווה לעתים בפריחות בעור.

ברפואת הצמחים הטבעית משתמשים בקליפת העץ הן כאבקה והן כתמצית לשטיפה או לשתייה.

האלון הוא עץ קלאסי לעבודת איזון גוף נפש. ד"ר באך טבע את הכינוי "טיפוסי האלון" לאנשים שגדלו במשפחות הישגיות ומרוב מאמצים וחתירה להישגים איבדו את שמחת חייהם.

כאשר טיפוס האלון יעשה שימוש בתמצית האנרגטית של פרחי האלון יתרחש איזון: האדם ימשיך להיות חזק ואיתן, אבל יצבור אנרגיות מתחדשות שצומחות מהנשמה. טיפוס האלון המאוזן מרגיש יכולת להתמודד עם אתגרים במיומנות וביצירתיות. הוא יודע להשיג הרבה, אבל גם שם גבולות. הוא מתנהל ופועל מתוך נינוחות וחופש ויש לו מוטיבציה גבוהה לעזור לזולת. תמצית האלון מאפשרת לאדם להיות החזק בלי מאמץ. יישארו לו את כל התכונות של מנצח: כוח הישרדות מולד, אומץ, אצילות, כוח רצון בלתי רגיל ונאמנות לאידיאלים גבוהים. אבל ביצוע משימות לא יבוא על חשבון בריאותו ושלוותו. הוא כבר לא ימשיך לשאת בנטל החיים עד כלות הכוחות ועד להתמוטטות גופנית. הוא יהפוך ל"איש ברזל" אמיתי, שגם נהנה מהמשימות ומפרגן לעצמו מנוחה ורענון. הדברים נכונים כמובן גם לגבי נשים. מי שמרגישה כמו מצביא בראש צבא במשימות היומיום עשויה להיתרם מתמצית האלון של ד"ר באך. מי שמתהלך בכתפיים תפוסות, שרירים מכווצים ומרגיש שאין לך זמן להיות חולה – כדאי להתנסות בתמצית האלון.
בנימה אישית אשתף: כשהתחלתי בלימודי הנטורופתיה הייתי עדיין עורכת דין משימתית, חדורת שליחות וכוח רצון לעבודתי המשפטית. לא הבחנתי בכך שהעבודה משתלטת עליי. היה לי חשוב להצליח ולמלא ציפיות של אחרים והמחיר האישי לא עמד נגד עיני. נטילת תמצית האלון, כחלק מתרגול לימודי תרפיית פרחי באך, הייתה שלב משמעותי במסע החיים שלי, במסע השינוי וההתבוננות. היום אני מאפשרת מקום גם למחויבות הפנימית ואם אני שוכחת – התמצית של האלון מזכירה לי שוב.

אודות פרחי האלון ותמצית הOak מוזמנים לקרוא בספרי – פרחי ברך- הריפוי, הלוגיקה והקליניקה בשילוב תזונה טבעית.

הכנסו אל הקישור – רכישה מאובטחת

הדמיה פרחי באך (002)

 

שימושים נוספים ברפואת עץ האלון:

ברפואת צמחים עושים שימוש בקליפת עץ האלון. הקליפה עשירה בטאנינים, שהם חומרים טבעיים המכילים פנול, פוליפנול ופלבנואידים. בשלב מסוים של התפרקותם הם מכווצים ומצמקים רקמות. לכן קליפת עץ האלון מתאימה לאיחוי פצעים ועצירת דם. אם אתם נפצעים בעת טיול בחורשת אלונים, אפשר לקלף קליפת עץ אלון, לכתוש אותה היטב ולהניח שכבה עבה של אבקה על הפצע הפתוח. הרקמות תצטמקנה והדימום ייפסק. הטאנינים גם גורמים לעיכוב בכושר העיכול ולכן מסייעים לירידה במשקל. אפשר לחלוט תה של קליפת עץ האלון לשם כך. אני לא מבטיחה שיהיה טעים, אבל יהיה אפקטיבי. אגב, הטאנינים מצויים גם בתה שחור ונותנים לו את טעמו המריר ואכן שתיית תה שחור מסייעת גם היא לעצירת הרגשת הרעב.
קליפת עץ האלון מתאימה לטיפול בשלשול כרוני ובדיזנטריה. אמנם הדיזנטריה כבר אינה שכיחה בישראל, אבל בעבר הרפואה העממית עשתה שימוש בקליפות עץ האלון להתמודדות עם המחלה. עיקר השימוש ההרבולוגי היום הוא בעצירת דימומים וצמצום הפרשות וגינאליות, טחורים ופיסורה.
כדאי להימנע משימוש בצמח במקרים של אנמיה מחוסר ברזל, עצירות ותת תזונה.
אני רוצה להציע כאן מסכת ריפוי אנטי בקטריאלית ומרפאה עור רגיש.

מסכה לטיפול בפריחות ו/או פצעים

מקציפים כף דבש עם חלבון ביצה
מוסיפים 1/4 כוס אבקת קליפת עץ אלון
מוסיפים 2 טיפות של פרופוליס טבעי

מורחים בעדינות על האזור הנגוע ומשאירים את המסכה למשך 15-20 דקות. אפשר להשתמש כמסכת פנים ואז למרוח על פני כל הפנים עד לצוואר. שוטפים עם מים חמימים ומורחים קרם מרענן.

תערובת לשטיפת רגליים עייפות

מרתיחים 25 גר' קליפת עץ אלון בליטר מים, מטפטפים פנימה 5 טיפות שמן לבנדר ושופכים לגיגית עם מים חמימים ומשרים את כפות הרגליים במשך 20 דקות. קליפת האלון והלבנדר יחטאו את הרגליים, יסייעו לאיחוי של פצעים בכפות הרגליים. ההרגשה תהיה נעימה ומרעננת וזו דרך נעימה לסיים יום עבודה ארוך.

שלכם

ד"ר מירה כהן שטרקמן Ph.D.

צרו קשר ואשמח לענות על כל שאלה

פתח שיחה
זקוק לעזרה?
שלום 👋
איך נוכל לסייע לך?