סיפור אישי

ריפוי בדרך הנטורופתיה: "היום אני רואה בגוונים"

אלון לוין הגיע לטיפול נטורופתי בגלל תופעה שמוגדרת ע"י הרפואה כתסמונת המעי הרגיז. הטיפול בו כלל תהליך התנקות, שינוי בתזונה, פרחי באך, שיחות ודמיון מודרך והתוצאה מקיפה את כל תחומי חייו – טיפלה בו מירה כהן שטרקמן, ראש תחום לימודי נטורופתיה בבית-הספר ע"ש נט הולמן במכון וינגייט

"אלון שניסה לפתור בעיה קונקרטית של כאבים, הגיע לטיפול נטורופתי וגילה עולם שלם של צמחי מרפא, תוספי מזון, תזונה טבעית ופרחי באך ביחד עם עבודת איזון גוף נפש – ההתמסרות שלו הייתה מדהימה! והוא עבר שינוי אמיתי בחייו, של הבראה גופנית ושל התפתחות אישית שלוקחת אותו קדימה בכל המישורים", אומרת מירה כהן שטרקמן . כדי להבין מה עבר עליו סיכמנו את נתוני הפתיחה שלו והפננו אליו מספר שאלות החושפות את התהליך המדהים שעבר הן ברמה הפרקטית והן ברמה הרוחנית.

לפני

מצב משפחתי: רווק
מבנה גוף: מלא
משלח יד: רפתן מתוסכל
בריאות: כאבי בטן, בחילות ואי נוחות בכל מערכת העיכול, מיגרנות ומשקל יתר
תפיסת עולם: הייתי אדם  של שחור ולבן
גמישות: "שינויים בחיים היו לי קשים כי אני צריך מסגרות"
תזונה: "אהבתי לשתות משקאות קלים ותוססים"

למה חשבת על נטורופתיה?

"בעקבות  כאבי בטן כרוניים שלא נמצא להם פתרון למעט תרופות הרגעה שלא עזרו לי  לטווח רחוק. גסטרולוג המליץ לי ליטול באופן קבוע תרופות להרגעת כאבי הבטן, לשמירה על חומציות הקיבה ולמניעת בחילות מהן סבלתי. החלטתי שאני לא מעוניין – אני נוהג לקבל טיפול רפלקסולגי קבוע והרפלקסולוגית המליצה לי על "מישהי הכי טובה לסיפור הזה" – על מירה כהן שטרקמן. החלטתי לתאם פגישה".

למה ציפית?

"הייתי מאד סקפטי לעניין. רציתי שכאבי הבטן יעברו, אבל לא האמנתי שהטיפול ישנה משהו כי מבחינתי כבר כלו כל הקיצין, לא האמנתי שיש משהו שיכול לעזור לי".

איך הייתה ההתחלה?

"בפגישה הראשונה קיבלתי הנחיות תזונה שנראו לי בלתי אפשריות לביצוע. כמו כן, התאימה לי מירה תמצית של צמחי מרפא ונכנסתי לתקופת "ניקיון" של 3 חודשים שבהם הקפדתי על תפריט בריא שלא היה לי ממש טעים, אבל כאבה לי הבטן והייתי מוכן לשלם את המחיר.

כאבי הבטן, הבחילה וההתכווצויות הלכו ופחתו בהדרגה. באותו זמן גיליתי כיוון אחר של חשיבה והתנהלות בחיים. מירה  הראתה לי כיוונים אחרים ונחשפתי לעולם שלא הכרתי. הייתי אדם של שחור ולבן והיום אני רואה בגוונים. למדתי לאכול נכון, לחיות בריא, להעריך כל יום, לחשוב מאוזן ורגוע, להשתדל להיות אדם טוב יותר".

מה השינוי שעברת?

"אני עדיין בתהליכי שינוי. משתנה כל יום וכל בוקר אני מרגיש שינוי. אין נקודת יעד לשינוי. כל רגע יש שינוי – אין לשינוי דד ליין. הבנתי שהשינוי הוא הצמיחה והיום אני פתוח יותר לשינויים. עברתי כברת דרך ואני עדיין בתהליך. כל עוד אנחנו חיים אנחנו משתנים. התהליך נכון לי ואני מרגיש ויודע שהוא טוב לי".

איזה שינוי עשית בתזונה?

"לא נוגע במזון מעובד ומשתדל לאכול מזון בריא וטרי בשעות קבועות. אוכל המון ירקות טריים, לחם מחיטה מלאה, מדי פעם אורז מלא (כי אני אוהב יותר אורז לבן). הורדתי סוכרים פשוטים ובמקום אני אוכל דבש, תמרים ומתוקים טבעיים – פירות טריים, חלווה, טחינה. אוכל כמה שפחות מחוץ לבית כי מזון שאני לא מכיר, עלול ליצור לי בעיה".

אז אתה לא אוכל בכלל במסעדות?

"אני אוכל במסעדות, אבל מעט ובוחר מזונות טריים, אפויים או צלויים, לא אוכל מטוגן. מעדיף לטבול בשמן זית, בלימון ובטחינה. אם אין לחם חיטה מלאה, אז אני מעדיף לוותר על הלחם. מזונות לבנים מקפלים אותי".

איך התזונה החדשה משפיעה על הבריאות שלך?

"לטובה. אני כבר לא סובל מכאבי בטן, הכולסטרול שלי מאוזן, לחץ דם תקין. כאבי ראש לעתים מאוד רחוקות. אני לא סובל מבחילות והבטן לא מברברת – אנחנו חיים בשלום – אני והבטן. אני מרגיש בריא במלוא מובן המילה. רזיתי כ־30 ק"ג בתוך כ־8 חודשים ללא מאמץ וללא דיאטה, גם לא התכוונתי לכך. היום אני במשקל תקין וזאת בזכות האכילה הנכונה שהתאימה לתפקיד שלי כרפתן. אני אוכל מזונות שאני אוהב, גם בשר, עוף ודגים, אבל כיום אני מלווה את הארוחה בירקות טריים ונמנע ממזונות מטוגנים וממיצים ממותקים.
אהבתי לשתות משקאות קלים ותוססים וכיום אני נהנה ממים טהורים ולא זקוק למשקאות ממותקים.
ההרזיה שלי הייתה טבעית, ללא מאמץ מיוחד, עם מזונות שאני אוהב, ללא מגבלות ובכמויות שהתאימו לי".

היום האוכל הבריא טעים לך?

"האוכל מאוד טעים לי.. הסטנדרטים שלי השתנו (הכול בראש). אפשר לאכול בריא וטעים – למדתי להשתמש בתבלינים שעושים לי טוב והאוכל שלי טעים. אחרי שסיימתי את שלושת חודשי הניקוי אין לי יותר מגבלות על תבלינים ועל סוגי מזונון ואני נהנה מהמזון, מהבישול ומההכנה".

מה עוד הרווחת מהתהליך הנטורופתי?

"בעבר שינויים בחיים היו לי קשים כי אני צריך מסגרות וכיום אני עושה שינוי בלי לקחת לבטן.
במהלך השנה נישאתי לחברתי והחלפתי מקום עבודה ושיניתי תפקיד. מעבודתי כרפתן  עברתי לעבודה עם אנשים, מכירות הקשורות לאדמה, לגינון וחקלאות ואני חושב להמשיך ולפתח עצמי ואת היצירתיות שבי בתחומים אלו. אני נהנה ליצור בעץ, נהנה מעבודות גינון ועושה דברים עפ"י מצוות הלב".

מה כלל הטיפול הנטורופתי?

"הרבה שיחות, דמיון מודרך, שינוי תזונתי, פרחי באך, תוספי מזון, צמחי מרפא והיכולת של מירה לראות את התמונה הכוללת. מירה קלטה את מצבי ויכולה הייתה באמצעות המקצועיות שלה לכוון אותי למקומות המתאימים לי – לולא הידע והמקצועיות שלה לא הייתי מגיע למקום שאני נמצא בו כרגע".

מה משמעות השיחות בטיפול הנטורופתי?

"השאלות שעולות הן גם עמוקות וגם ברמה הפרקטית – מה הקשר בין החיים, הפעילות היומיומית ובין המכאובים בבטן? ניסיתי להבין ביחד עם מירה מדוע הבעיות מגיעות לבטן ולראש. שיחות עמוקות של כאן ועכשיו וקדימה תוך ניסיון להבין את שורש הבעיה הרגשית וכיצד היא באה לידי ביטוי בגוף. מתי הבעיה מעוררת בעיה פיזית ואיך מטפלים בזאת".

איך השפיעו עליך פרחי באך?

"עשה לי טוב. אני כבר לא אוכל את עצמי מבפנים. למדתי לקחת את החיים יותר קל, לזרום, להעריך את היכולות שלי ולהביא אותן לידי ביטוי. למדתי לזרום עם החיים ולא ללכת נגדם. למדתי להתגמש ולהיות שמח, גם כשהנסיבות מורכבות".

איך התהליך הנטורופתי עזר לך לעשות שינוי בקריירה ובמקום העבודה?

"הכניס אותי לפרופורציות. בטבע שלי היה להילחץ, לחשוש יתר על המידה. שחררנו ביחד את הלחץ ואת החששות ובאתי לעניין ממקום רגוע יותר כך שהפחד והלחץ לא השפיעו עליי ועל ההחלטות וכך יכולתי לקבל החלטה יותר נקייה".

מה היה בשבילך לעזוב את עבודת הרפתנות?

"כאילו לוקחים לי יד או רגל או אבר חשוב בגוף. אני למדתי את התחום, אני אוהב בעלי חיים ואת השקט שיש איתם וברפת. בשבילי זה היה צעד מאוד מורכב גם ברמת החשיבה. התהליך עזר לי לקבל החלטה ועם כל הקושי שהיה בכך, אני שלם עם ההחלטה ומסתכל קדימה. הבנתי שהעבודה ברפת, שהייתה משאת נפשי, לא מתאימה לי יותר בגלל שתנאי העבודה לא הצדיקו את ההשקעה העצומה שלי והרגשתי מתוסכל. עבדתי קשה, אבל לא היה לי שקט בראש. לא הרגשתי בהרמוניה עם עצמי כי ברפת לא באו לידי ביטוי יכולות נוספות שלי, כגון יכולת אינטראקציה עם אנשים, זמן פנוי ומימוש עצמי ופיתוח תחביבים ויצירה. אני מאוד אוהב עבודות עץ, טבע, אופנועים, טיולי שטח בג'יפים ואת החיבור לאימא אדמה. העבודה הנוכחית מאפשרת לי פנאי והתפתחות גם בכיוונים אלו".

מירה כהן שטרקמן (N.D.) (R.Na) –

נטורופתית. מתמחה בטיפול בצמחי מרפא, תזונה טבעית, פרחי באך ואיזון גוף נפש.

ראש תחום נטורופתיה במכון וינגייט.

פתח שיחה
זקוק לעזרה?
שלום 👋
איך נוכל לסייע לך?